Ivartalanítás Part 1. - A műtét
Elég megosztó téma a gazdik körében az ivartalanítás. A mellette és ellene szavazók tábora is igen népes. Az ivartalanításnak vannak előnyei, hátrányai, így természetesen ezek tudatában hozzuk meg a döntést, hogy végül elvégeztetjük-e kedvencünkön a műtétet vagy sem. De első körben nézzük meg mire kell számítanunk a műtét során, hogyan zajlik egy ilyen beavatkozás.
Először is talán a leges-legfontosabb, hogy keressünk egy jó orvost, aki tényleg lelkiismeretesen végzi a munkáját. Személy szerint belesajdul a szívem, de a mai világban sajnos kénytelen vagyok ezt kiemelni, mert rengeteg horror sztorit hallok a kókler orvosokról. Szóval, ha a műtét mellett döntesz, mindenképp legyen az első lépés (bár ezt már inkább akkor tedd meg, amikor hozzád kerül a kutya), egy jó állatorvos felkutatása legyen.
Mikor legyen ivartalanítva a kutya?
Célszerű 6-8 hónapos korban elvégezni, hogy az ivaréréssel összefüggésbe hozható viselkedés változások - mint a kóborlás, agresszió más kanokkal szemben - ne váljanak rossz szokássá.
Az operáció kockázatai:
Mivel a műtét teljes altatásban végezhető, így az ezzel járó kockázatokkal lehet számolni (ezek azonban csökkenthetőek a modern altatószerek használatával, valamint a kutya műtét alatti monitorozásával). Fiatal korban nagyon kicsi az esélye a komplikációknak, idős korban azonban a máj- és veseműködés már nem kielégítő, ezért előfordulhat, hogy a beadott gyógyszerekre a kutya nem kiszámítható módon reagál. Jobb esetben csak elhúzódik az ébredése. Rosszabb esetben azonban előfordulhat, hogy a beteg akár már műtét előtt, közben vagy utána meghal, nem ébred fel az altatásból.
Idősebb, rossz általános állapotban lévő, erősen elhízott vagy túl fiatal, még fejletlen egyedekben sokkal nagyobb a kockázati tényező, akár csak a szív-,máj- és vesebetegségben szenvedő kutyáknál.
Mit kell tudni a műtétről?
Az altatás előtt 12 órával már nem ehet a kutya, 6 órával előtte már nem is ihat. Egy jó orvos a műtét előtt alaposan megvizsgálja kutyánkat, hogy teljesen egészséges-e, majd ha mindent rendben talált, akkor beadja az altatáshoz szükséges injekciót, melynek hatására kb 5-10 alatt el is alszik. Amikor ez megtörtént, kutyánk megkapja a vénakatétert, melyre azért van szükség, hogy a műtét során gyógyszereket vagy infúziót tudjanak beadni, amennyiben szükségessé válik. A beavatkozás során keletkezett vágást két rétegben varrják össze. A belső varratok úgynevezett felszívódó varratok, melyek - ahogy nevük is mutatja- maguktól felszívódnak. A külső varratokat 8-10 nap elteltével távolítja el az orvos.
A műtét után FONTOS odafigyelnünk arra, hogy a teljes ébredésig kutyánk meleg, száraz helyen legyen. Ezt a vackot pedig mindenképp (akkor is ha egyébként az ágyunkban velünk alszik!!!!) a PADLÓN készítsük el számára, nehogy ébredezés közben leessen. Ne legyen előtte víz, és ne kapjon enni, mert az ébredezés alatt nagy a félrenyelés kockázata. Amíg teljesen magához nem tért kutyánk számíthatunk nyüszögésre, remegésre, nyálzásra, esetleg enyhe hányásra, vagy öklendezésre, valamint ilyenkor még támolyog kedvencünk. Sőt előfordulhat, hogy el is esik. Az utóbbi tünetek az altatószer hatása, míg a nyüszögés inkább az ijedtség jele, nem a fájdalomé.
A varratszedésig oda kell figyelnünk, hogy a seb ne szennyeződjön, illetve naponta 1-2 alkalommal hígított Betadine oldattal törölgessük át óvatosan a sebet és környékét. FONTOS továbbá, hogy a kutya ne nyalogassa a sebét, melyet gallér használatával (ennek van több változata is: műanyag, vagy felfújható változatban is kapható). Az elején zavarja kutyát, de 1-2 nap alatt hozzászoknak.
A műtétet követő napon még előfordulhat bágyadtság, étvágytalanság, de ha később is fennáll ez az állapot, konzultáljunk orvosunkkal.